Elektronický platební rozkaz

Co je elektronický platební rozkaz?

Vzhledem k velkému množství probíhajících soudních řízení bylo vhodné do civilního řízení zavést nástroj, kterým soud může rozhodnout o věci, aniž by nařizoval soudní jednání a předvolával tak účastníky řízení. Tím se stal elektronický platební rozkaz.

Elektronický platební rozkaz je tak vedle rozsudku jednou z dalších z forem rozhodnutí soudu. Jde o zkrácenou (respektive zjednodušenou) formu řízení, které probíhá před soudem elektronicky. Vydání elektronického platebního rozkazu navazuje na podání návrhu na jeho vydání, v němž si žalobce nárokuje po žalovaném zaplacení peněžité částky.

Výhody elektronického platebního rozkazu

Rychlost

Velkou výhodou elektronického platebního rozkazu je skutečnost, že soud ve věci rozhodne pouze na základě tvrzení žalobce.

Pokud soud elektronický platební rozkaz vydá, nařídí žalovanému, aby do 15 dnů od jeho doručení zaplatil žalobci žalovanou částku, nebo aby podal proti elektronickému platebnímu rozkazu odpor, což je forma obrany proti elektronickému platebnímu rozkazu. Pokud žalovaný odpor proti doručenému elektronickému platebnímu rozkazu v uvedené lhůtě nepodá, pak se stane elektronický platební rozkaz pravomocným a vykonatelným. Ode dne nabytí právní moci bude moci žalobce podat na základě elektronického platebního rozkazu jakožto exekučního titulu proti žalovanému návrh na zahájení exekučního řízení.

Lze jen doporučit, že pokud Vám bude elektronický platební rozkaz doručen, rozhodně tuto skutečnost neignorujte, neboť zde znamená nečinnost souhlas a zbytečně se můžete připravit o právo se bránit.

Nižší soudní poplatek

Další výhodou elektronického platebního rozkazu je, že za návrh na jeho vydání elektronického platebního rozkazu je stanoven nižší soudní poplatek než u klasické žaloby, když žalované částky do výše 10.000,- Kč včetně činí soudní poplatek 400,- Kč, v částce vyšší než 10.000,- Kč až do 20.000,- Kč včetně činí soudní poplatek 800,- Kč a v částce vyšší než 20.000,- Kč činí soudní poplatek 4 % z takové částky.

Uvedené ovšem platí jen a pouze, pokud byl návrh na vydání elektronického platebního rozkazu podán prostřednictvím aplikace k tomu určené.

V opačném případě soud bude požadovat a vybere soudní poplatek tak, jakoby žalobce podal obyčejnou žalobu, tj. do žalované částky 20.000,- Kč bude soudní poplatek činit částku 1.000,- Kč a v částce vyšší než 20.000,- Kč do 40.000.000,- Kč (již se netýká elektronického platebního rozkazu) bude soudní poplatek činit 5 % z této částky.

Pro příklad uvádím, že pokud žalobce vymáhá u soudu částku 900.000,- Kč a namísto žaloby se rozhodne podat návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, je schopen na soudním poplatku ušetřit částku 9.000,- Kč, neboť soudní poplatek bude činit 36.000,- Kč, přičemž pokud by ten samý nárok vymáhal žalobce žalobou, na soudním poplatku by musel zaplatit 45.000,- Kč.

Nevýhody elektronického platebního rozkazu

Nevýhodou elektronického platebního rozkazu je omezená resp. zastropovaná výše částky, kterou se elektronickým platebním rozkazem lze domáhat, neboť žalobce může vymáhat žalovanou částku pouze do výše 1 milionu Kč. Pokud žalovaná částka přesahuje výši 1 milionu Kč, je třeba nárok vymáhat prostřednictvím obyčejné žaloby na zaplacení.

Jak podat návrh na elektronický platební rozkaz?

Jak jsem již zmiňoval, návrh lze podat prostřednictvím elektronického formuláře na e-podatelně justice https://epodatelna.justice.cz/ePodatelna/form. Po vyplnění všech částí a po elektronickém podpisu lze formulář odeslat a zaplatit soudní poplatek již vypočtený ve formuláři. Soudní poplatek doporučuji uhradit ihned po podání návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu a nečekat až na výzvu soudu, která může přijít až za měsíc nebo za delší dobu.

V případě, že byl návrh na elektronický platební rozkaz vyplněn bezchybně, čili pokud splňuje náležitosti a obsahuje veškeré informace, které obsahovat má, příslušný soud již nic dalšího zkoumat nebude a uloží žalovanému, aby ve lhůtě 15 dnů od jeho doručení žalovanou částku spolu s náklady řízení uhradil anebo aby podal odpor.

Pokud nevíte, jak elektronický formulář vyplnit, či elektronický platební rozkaz dle Vašeho návrhu nebyl vydán, neváhejte se na mě obrátit. Rád Vám s vyplněním pomohu, popřípadě navrhnu další postup a řešení Vaší záležitosti.

Co dělat, když mi byl doručen elektronický platební rozkaz?

Pokud jste obdrželi poštou elektronický platební rozkaz, ještě není nic ztraceno.

Znamená to pouze, že soud rozhodl na základě tvrzení žalobce obsažených v návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu. Nemusí to vůbec znamenat, že by měl mít žalobce pravdu a nárok na zaplacení by mu měl opravdu vzniknout.

Pokud máte za to, že nárok v elektronickém platebním rozkazu není po právu, pak proti němu můžete do 15 dnů od jeho doručení podat odpor. Odpor je obranou proti elektronickému platebnímu rozkazu a měl by být správně formulován. Dále byste se měli ve lhůtě 30 dnů ode dne uplynutí lhůty k podání odporu vyjádřit k žalobě, která je přílohou elektronického platebního rozkazu, a ve vyjádření uvést, zda nárok uznáváte, popřípadě v jaké části, či zda nárok žalobce neuznáváte. Pokud nárok žalobce neuznáváte, jste povinni vylíčit veškeré rozhodující skutečnosti o věci samé, na nichž stavíte svou obranu a označit důkazy k prokázání svých tvrzení.

Zmíněné vyjádření je klíčové, neboť pokud podáte včas odpor, ale bez vážného důvodu se včas (v uvedené lhůtě 30 dnů) nevyjádříte ani nesdělíte soudu, jaký vážný důvod Vám v tom brání, bude mít soud za to, že nárok, který proti Vám druhá strana uplatňuje, uznáváte. V takovém případě bude soudem rozhodnuto rozsudkem pro uznání, a to ve Váš neprospěch, když v rozsudku soud stanoví i Vaši povinnost zaplatit náklady řízení žalobce, a to včetně žalobcem zaplaceného soudního poplatku.

Pokud však vyjádření na soud podáte,  soud nařídí již běžné soudní jednání a řízení se z „elektronické verze“ překlopí do klasického soudního řízení, přičemž k tomuto soudnímu jednání budete předvoláni již se vším všudy.

Potřebujete pomoci s vymožením Vašeho peněžitého nároku? Mohu Vám pomoci se sepsáním návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu či s žalobou, nebo Vás již od počátku zastupovat v soudním řízení od sepsání výzvy až po exekuční řízení.

 

Více článků

výpověď dohodou

Výpověď dohodou neexistuje

Výpověď dohodou je nesmysl Klienti občas požadují sepsat tzv. výpověď dohodou či se na obrací s oznámením, že konkrétní smlouvu

Přečíst